قله کهار 99.4.13
کد مطلب : 506
تاریخ : دوشنبه 23 تير 1399 - 09:38

قله کهار  99.4.13

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

همنوردان : 5 نفر

عکس : مجتبی عارفی

گزارش : محمود غرات

 

 

با تشکر ویژه از آقای پاکزاد عزیز...


 

                                    به نام خدا

قله كهار جمعه ٩٨/٤/١٣

امروز جمعه سيزدهم تير، روز ملي دماوند باشكوه و زيبا است ، و اين روز براي كوهنوردان اهميت زيادي دارد.

ما امروز صبح حدود ساعت ٥ مطابق برنامه از نازی آباد به سمت جاده چالوس حركت كرديم. هوا بسيار خنك و جاده خلوت و زيبا بود. حوالي محدوده ي پل خواب از جاده فرعي سيرا وارد يك جاده ي باريك شديم كه در دو طرفش باغهاي ميوه ي بسيار زيبا وجود داشت.

پس از عبور از روستاهاي اَويز، آيگان به روستاي كلوان رسيديم ، اين روستا آب و هواي بسيار خوبي دارد و حدود ٧٠ كيلومتر با تهران فاصله دارد و سالانه ميزبان كوهنوردان  زيادي است كه راهي قله هاي زيباي ناز و كهار هستند.

پس از عبور از كوچه باغها و پل رودخانه به مسير مالرو و ابتداي راه رسيديم و ماشين را در حاشيه ي جاده پارك كرديم و ساعت ٧ صبح حركت را به سمت قله كهار شروع كرديم.

 

 

جهت مسير اصلي شمالغربي است و با شيب ملايم به ارتفاع اضافه ميشود . گروههاي كوهنوردي ديگري هم در مسير بودند كه برخي به منظور صعود به قله ي ناز از همين روستا در حركت بودند.

مسير قله ي كهار پاكوب مشخصي دارد و سراسر پوشيده از گياهان بومي مانند چاي كوهي، آويشن، كما، پونه، گل پر، سه برگه، وايه ميشه، گرز مي باشد كه به شكل بوته هاي سبز با گل هاي رنگي منظره ي جذاب و زيبايي ايجاد كرده اند و براي دامداران علوفه ي دام ها را هم تامين مي كنند. برخي از اين گياهان هم خاصيت دارويي دارند.

در طي مسير هوا نيمه ابري بود و نسيم خنك و ملايمي هم مي وزيد. حدود ساعت 10 به پناهگاه كه در ارتفاع ٣٢٠٠ متري قرار دارد، رسيديم و در كنارِ پناهگاه به مدت نيم ساعت جهت صرف صبحانه توقف كرديم و سپس حركت به سمت قله كهار را ادامه داديم.

 

 

از پناهگاه به سمت قله مسير رفته رفته سخت و شيب تندتر مي شود . در اطراف كوههايي با ارتفاع بلند و تيغه هاي سنگي و گردنه و فراز و نشيب فراوان ديده ميشد . مناظر اطراف واقعا ديدني و جالب بودند. در نزديكي قله سنگ يادبود كوهنورد فقید اكبر معدني پور قرار دارد كه بعد از خواندن فاتحه اي براي ايشان به مسيرمان ادامه داديم.

ساعت 13.45 به قله ي زيباي كهار رسيديم ، در قله هوا نيمه ابري و باد نسبتاً شديدي هم مي وزيد.

قله كهار ( كاهار) (در زبان محلي به معني شكار نابالغ مي باشد) با ٤٠٥٠ متر ارتفاع در منطقه ي البرز غربي واقع شده است، قله ي كهار و قله ي ناز به طور طبيعي جداكننده دره جاده چالوس و طالقان مي باشد. جبهه ي شمالي قله ي كهار و خط الرأس غربي آن كاملاً مشرف به منطقه ي طالقان است و جبهه ي شمالي خط الرأس شرقي آن مشرف به گردنه ي عسلك و دره هاي آزادبر و كهنه ده مي باشد كه در نهايت به روستاي گچسر ختم مي شود.

در اطراف قله هاي ناز ، ميشه نو، وركش، نيوك، سياه سنگ، وستار، ونه تر، خون كار ديده ميشوند. در دوردست هم قله هاي علم كوه و آزادكوه قابل مشاهده هستند.

حدود نيم ساعت روي قله توقف داشتيم و كمي استراحت كرديم و عكس برداشتيم .

 

 

در مسير بازگشت از قله حدود ساعت 4 بعدازظهر به پناهگاه رسيديم و ناهار را در آنجا صرف كرديم ، بعد از آن در مسير حركت ساعت 18.20 به روستاي كلوان رسيديم و سوار ماشين شديم و به سمت تهران حركت كرديم.

خدارو شكر جاده چالوس يكطرفه و خلوت بود. توقفي كوتاه در جاده داشتيم و با خوردن مخلوط بستني و فالوده و استراحتي مختصر در جاده ، برنامه اين هفته لذت بخش تر هم شد. 😍

در ادامه به سمت تهران حركت كرديم وخوش و خندان و سرشار از لذت یک صعود زیبا به منزل رسيديم.

                                                               محمود غرات

 

                                       

 

             


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp506