گرمسار - چهار طاق - کوه چهل تن 98.9.22
کد مطلب : 491
تاریخ : دوشنبه 9 دي 1398 - 09:00

چهار طاق - کوه چهل تن  98.9.22

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

همنوردان : 7 نفر

عکس : امیر هراتیان

گزارش : محمود غرات


                          به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

جمعه ٩٨/٩/٢٢ كوه چهل تن 🏔

صبح جمعه مطابق برنامه ساعت ٥:٣٠ در ميدان بازار دوم نازي آباد به همراه دوستان عزيز سوار خودرو شديم و به سمت جاده گرمسار حركت كرديم و بقيه همنوردان در طول مسير با ما همراه شدند.

برنامه اين هفته صعود به قله چهل تن در جاده گرمسار به سمنان بود. حدود ٤٠ كيلومتر بعد از شهر گرمسار، منطقه آرادان را پشت سر گذاشته و بعد از طي ١٠ كيلومتر در مسير برگشت به گرمسار، جاده ي آسفالته اي به سمت شمال منشعب مي شود كه در ابتداي آن تابلوي محيط باني چهارطاق وجود دارد. واردجاده آسفالته شديم و به سمت روستاي چهارطاق مسير را ادامه داديم. از لب جاده تا روستاي چهارطاق حدود ١٨ كيلومتر فاصله مي باشد.

حدود ساعت 8 صبح به روستا رسيديم . روستاي چهارطاق ييلاقي است و در ارتفاع ١٦٤٠ متري از سطح دريا قرار گرفته است. ابتداي روستا يك دوراهي وجود دارد كه سمت راست به امامزاده جعفر و سمت چپ به داخل روستا مي رود. ما مسير سمت امامزاده را ادامه داديم و بعد از حدود ٥٠٠ متر خودرو را پارك كرده و در ادامه ، پياده به طرف امامزاده حركت كرديم .

 

 

پس از یک ساعت راهپيمايي در شيبي تند و سربالا به امامزاده جعفر كه بر روي يك تپه زيبا بنا شده است رسيديم.

امامزاده بقعه اي كوچك و خشتي و قديمي با گنبدي كوچك و فلزي است . و در ارتفاع ٢٠٦٠ متري از سطح دريا واقع شده است . در اين امامزاده آرامستان اهالي روستاي چهارطاق نيز وجود دارد.

درختي بسيار قديمي و كهنسال و زيبا و سرزنده هم در مجاورت امامزاده وجود دارد كه بسيار باشكوه و شگفت آور است. نام اين درخت باستاني درخت بنه است كه ١٣٥٠ سال قدمت دارد و جزو آثار ملي ثبت شده است.

در اطراف امامزاده چندين خانه قديمي خشت و گلي و يك حمام عمومي قديمي مربوط به سال ١٢٠٦ وجود دارد كه ديدني هستند.

چشمه آبي زلال و مناظر زيباي اطراف، اين منطقه را ديديني تر كرده بود. پوشش گياهي اين ناحيه گون و ارس، آويشن، بادام كوهي و باريجه است . روستاهاي اطراف هم شامل قاليباف، اوزك، رامه، ارجنه، گوله، قهرعباس مي باشند. در اين منطقه معدنهاي سنگ نمك و گچ فراوان هستند و چندين كارخانه گچ هم وجود دارد.

هوا سرد بود و رفته رفته سردتر هم ميشد. در مسير به تعدادي کل و بز و كبك برخورديم كه در دشت ها و آبشخورها مشغول چرا و نوشيدن آب بودند، اين ناحيه حفاظت شده و داراي محيط بان است. حدود چهل دقیقه در امامزاده براي صبحانه توقف كرديم و سپس مسير را به سمت قله چهل تن ادامه داديم.

 

 

شيب مسير کمی تند و نفس گير ولي براي ما لذت بخش بود. كوههاي اطراف قرمز رنگ با شيارهاي عميق بودند، مانند كوه اژدها در بُنه كوه.

حدود ساعت 12.15 به قله چهل تن با ارتفاع ٢٦٤٠ متر رسيديم. قله تا حدودی پوشيده از برف بود و هوا بسيار سرد و باد هم مي وزيد. مناظر اطراف در هاله اي از مه بسيار زيبا جلوه مي كردند. از دور قله دماوند هم ديده ميشد.

یک ربع روي قله به عكاسي  سپري شد و به علت وزش باد شدید فرود را آغاز کردیم.

 

مسير بازگشت کمی متفاوت با شيبی ملايم تر و لذت بخش و البته  طولاني تر از مسير صعود بود .

ساعت 13.30 به امامزاده جعفر رسيديم ویک ربعی استراحت كرديم و بعد از راه اصلی به سمت پارکینگ حركت را ادامه داديم.

در هنگام برگشت از پل فلزي روستا كه بر روي رودخانه ساخته شده و همچنين تابلوهای محيط باني عكس گرفتيم . در راه با خودرو گشت محيط باني برخورد كرديم كه آنها تصور كردند ما شكارچي هستيم! بعد از اينكه سوتفاهم برطرف شد و بعد از خداحافظي با آنها  به سمت تهران حركت كرديم.

در مسير بازگشت به تهران در بخش شريف آباد، به امام زاده طالب رفتيم و براي استراحت و چاي نيم ساعتي توقف كرديم. سپس مسير را ادامه داديم و در ساعت 18 به تهران رسيديم.

برنامه اين هفته هم با لطف خدا بسيار عالي و لذت بخش بود و همه پر انرژي و سرحال بوديم.

                                                             🙏 محمود غرات

 

                                                        

                                                            


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp491