قله جنگلی ارفع کوه 98.2.27
کد مطلب : 460
تاریخ : يكشنبه 5 خرداد 1398 - 07:02

قله جنگلی ارفع کوه  98.2.27

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

همنوردان : 6 نفر

عکس : سید مجتبی عارفی

گزارش : محمود غرات


 

                            به نام خداوند بخشنده و مهربان

جمعه ٩٨/٢/٢٧ صعود به ارفع كوه

جمعه ساعت ٥ صبح جلوي فرهنگسراي بهمن سوار ون شديم و به سمت جاده فيروزكوه حركت كرديم.

برنامه اين هفته صعود به قله ارفه يا ارفع، در روستاي ارفعده از توابع شهرستان سوادكوه در ٣٨ كيلومتري جاده فيروزكوه به قائم شهربود.

جاده زيبا و سرسبز بود و در طول مسير از دماوند و گردنه گدوك و پل ورسك عبور كرديم و بعد از روستاي اوريم ، حدود ساعت 8.20 به ارفعده رسيديم. مسير لب جاده تا داخل روستا پرپيچ و خم و بسيار زيباست و بخشهايي از مسير به علت سيل تخريب شده است.

وارد روستا شديم و ماشين را در ميدان روستا پارك كرديم و به سمت قله راه افتاديم. هوا خنك و نيمه ابري بود.

حدود ٢/٥ ساعت در جنگلي زيبا و بسيار سرسبز، پر از درختان بلوط و راش و توسكا راه مي رفتيم - توقفی 20 دقیقه ای در میانه راه جهت صبحانه داشتیم و سپس به دشتي وسيع ، پوشيده از لاله هاي زرد و قرمز رسيديم، كه با شيب ملايم به سمت قله مي رود ، علاوه بر اين گل هاي زيبا ، گياهان دارويي مثل گون و آويشن كوهي و رزماري و ... هم در اين دشت زيبا مي رويند.

بعد از كمي توقف و لذت بردن از اينهمه زيبايي و همچنين برداشتن عكس حركت را ادامه داديم.

 

 

حدود ١/٥ ساعت هم در شيب ملايم ، به سمت قله كوهپيمايي كرديم ، در طول مسير هم گروههاي كوهنوردي در رفت و يا آمد از قله بودند ،

ساعت 12.20 به قله ارفع كوه رسيديم.

ارفع كوه در البرز شرقي با ارتفاع ٢٧٥٠ متر واقع شده و از قله هاي مرتفع منطقه است. ارفع كوه در منطقه اي بسيار خوش آب و هوا قرار دارد كه چشم انداز وسيعي به بسياري از قله ها مانند كمركش، اوريم، خر نرو، اتابك، قدمگاه، عباسعلي، پركنان .....دارد. همچنين طاق عظيم غار اسپهبد خورشيد هم از اينجا ديده مي شود.

موقع برگشت هوا در قله كاملا مه آلود بود به طوري كه جلوي پا هم قابل ديدن نبود. در قله پناهگاه كوچك سنگي براي استراحت كوهنوردان وجود دارد و همچنين تابلوي يادبودي از جوان كوهنورد فوت شده .ما حدود 40 دقیقه بر روي قله توقف كرديم و بعد از عكس برداشتن به سمت پايين حركت كرديم.

 

 

 

وقتي به روستاي ارفعده رسيديم به زيارتگاه امام زادگان معروف به سام و لام رفتيم كه چشمه آبي هم در اين زيارتگاه وجود دارد .

توقف کوتاهی هم در روستا داشتیک و ساعت16.30 سوار ماشين شديم و به سمت تهران حركت كرديم.

برنامه اين هفته هم بسيار جذاب و لذت بخش و متنوع بود و همه سرشار از انرژي بوديم و خوشحال از گذراندن جمعه اي ديگر در اين طبيعت زيبا !

                                                                  

                                                                 محمود غرات

 

                                                      


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp460