گنبد نمکی و دریاچه نمک قم 97.11.19
کد مطلب : 452
تاریخ : دوشنبه 6 اسفند 1397 - 05:54

برنامه : گنبد نمکی و دریاچه نمک قم 97.11.19

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

گزارش : محمود غرات

همنوردان : 4 نفر


 

                              به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

گنبد نمكي طغرود قم جمعه ٩٧/١١/١٩

 

به لطف خدا در يك روز آفتابي و هوايي پاك ، آماده ي برنامه اي متنوع و عالي شديم.🙏

ساعت ٥ صبح از جلوي فرهنگسراي بهمن به سمت قم حركت كرديم، برنامه اين هفته گنبد نمكي طغرود در روستاي جعفريه در ٢٠ كيلومتري غرب قم بود.

ساعت ٧ صبح به قم رسيديم، پس از توقفي كوتاه ، بعد از عوارضي وارد جاده اراك شديم و پس از ٢٠ كيلومتر به روستاي جعفريه رسيديم. در جاده خاكي منتهي به سايت پرواز پاراگلايدرها ادامه مسير داديم و به كوير بسيار زيبا و پر از نمك سفيد و گنبدهاي نمكي رسيديم.

 

 

گنبدهاي نمكي حاصل چين خوردگي هاي زمين شناختي هستند كه از فشار دايمي به لايه هاي نمك حاصل مي شوند. اين گنبدها از جاذبه هاي توريستي ارزشمندي هستند كه علاوه بر استان قم در استان هاي هرمزگان و سمنان و فارس و در جزاير قشم و هرمز هم وجود دارند. سراسر منطقه كاملا از نمك سفيد پوش بود و چشم اندازي رويايي داشت.

 

 

 از اتومبيل پياده شديم و راهپيمايي به سمت بالای گنبد نمكي طغرود را شروع كرديم.

راه خاكي و ماشين رو بود كه به سمت بالا مي رفت. هوا بسيار پاك و معتدل و آسمان آبي بود و نور خورشيد به سنگهايي که مخلوط سنگ و نمك بودند مي تابيد و به آنها جلوه اي مانند سنگ مرمر مي داد و نور منعكس مي شد. در طول مسير تپه هاي مريخي و كوههاي آتشفشان بسيار زيبا بودند.

 

 

با یک ونیم ساعت کوه پيمايي به بالاي گنبد نمكي طغرود رسيديم.

 

 

گنبد نمكي طغرود يا جعفريه بزرگترين و زيباترين گنبد نمكي ايران با ٦٠ ميليون سال قدمت است.

نكته جالب توجه اينكه اين گنبد نمكي زنده و در حال گسترش است. اين گنبد نمكي تنها گنبد متقارن جهان است و با داشتن درياچه اي كوچك در دل خود پديده اي منحصر به فرد مي باشد، بلورهاي نمك به صورت تيغه هاي مشخص و كنگره مانند با رنگهاي متنوع تشكيل شده اند و بسيار چشم نواز هستند.

 

 

از بالاي گنبد نمكي مناظر اطراف واقعا ديدني بودند و كوير سفيد رنگ جلوه زيبايي داشت. پرواز پاراگلايدرها در آسمان صاف و آبي زيبايي مناظر را بيشتر و جذاب تر مي كرد.

 

 

چندین عكس يادگاري برداشتيم و بعد از ساعتی استراحت به سمت پايين حركت كرديم .

در مسير بازگشت به درياچه كوچك گنبد نمكي طغرود رسيديم كه در ميان گنبد نمكي تشكيل شده بود و بسيار زيبا و شگفت انگيز است كه در دل كوير نمك چنين درياچه اي وجود داشته باشد. آب نمكي درياچه خاصيت درماني و شفا بخش براي پادرد و دست درد و پوست دارد.

 

 

بعد از برداشتن چندین عكس كنار درياچه حركت را به سمت محل پارك اتومبيل ادامه داديم و به سمت قم حركت كرديم .

براي صرف ناهار در مجتمع مهر و ماه توقف كرديم و بعد به سمت تهران راه افتاديم و بعد از يك گذراندن جمعه اي عالي و دلپذير به تهران رسيديم.

 

                                                                  محمود غرات


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp452