قله اسپیلت 97.6.23
کد مطلب : 433
تاریخ : دوشنبه 9 مهر 1397 - 06:53

برنامه : قله اسپیلت  97.6.23

گلاب دره - اسپیلت - شیرپلا - اوسون

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : بهبود قربانی

همنوردان : 11 نفر

عکس : عباس ثنایی

 

گزارش : محمود غرات


                       به نام خداوند بخشنده و مهربان

قله اسپيلت جمعه 97/6/23

 

مطابق برنامه ساعت ٥:٣٠ دقيقه صبح جمعه، مقابل فرهنگسراي بهمن به همراه دوستان سوار ميني بوس شديم و به سمت ميدان تجريش ، محله گلابدره، راه افتاديم. برنامه امروز صعود به قله اسپيلت از مسير گلابدره بود.

اسپيلت ( به معناي سنگ سپيد) قله اي صخره اي با ارتفاع ٣١١٠ متر است كه بر فراز منطقه ي بنديخچال قرار دارد. اين قله از شمال به قله لزون و از شرق به قله كلكچال و از سمت غرب به پناهگاه شير پلا راه دارد.

صعود را ساعت 6.30 از محله گلابدره آغاز كرديم، گلابدره از محلات قديمي و بسيار سرسبز و داراي باغهاي زيبا در شميران بوده كه متاسفانه اين روزها به علت ساخت و سازهاي بي رويه ديگر اثري از آن زيبايي باقي نمانده است.

ساعت ٧ صبح، بعد از حدود نيم ساعت راهپيمايي در گلاب دره ( دره اي با درختان قديمي و سرسبز که البته صداي پاي پاييز با خش خش برگهاي زرد شده زير پايمان هم به گوش ميرسيد ) با عبور از پاكوبي متفاوت ادامه داديم و به باغ آموزش و پرورش رسيديم، مسير زيبا و هوا بسيار خنك و روح نواز بود.

 

ساعت 8.45 به اردوگاه كلكچال رسيديم. اين اردوگاه در سال ١٣٣٩ توسط گروه پيشاهنگي ساخته شده است. حدود نيم ساعت براي صرف صبحانه در اردوگاه توقف داشتيم و سپس به سمت گردنه كلكچال ،حركت را ادامه داديم.

 

 

در ادامه، مسير سنگلاخي و خشك بود ولي خوشبختانه خنكي هوا اين سختي را قابل تحمل مي كرد.

  به گردنه كلكچال رسيديم و سپس مسير را به سوي قله اسپيلت ادامه داديم. به علت سنگلاخي بودن مسير قله، استاد تاجبخش ترجيح دادند كه با دقت بيشتر و سرعت كمتري صعود كنيم. ساعت 11 موفق به صعود به قله اسپيلت شديم.

همگي خوشحال و رضايتمند از صعودي دلچسب بوديم. در قله كمي استراحت و خوش و بش كرديم و عكس يادگاري برداشتيم. ساعت 11.15  به سمت پايين حركت كرديم .

 

 

استاد براي بازگشت ، مسير منتهي به پناهگاه شيرپلا را انتخاب كردند.با توقفی در کنار چشمه هاو آبشارهای زیبای مسیر  بعد از رسيدن به پناهگاه شيرپلا در ادامه به طرف دره ي زيباي اوسون حرکت کردیم.

دره اوسون يكي از مسيرهاي فرعي در مسير كوهپيمايي دربند است، و نزديكترين مسير براي دسترسي به ايستگاه ٥ توچال و پناهگاه پلنگچال از مسير دربند است و همچنين يكي از مسيرهاي صعود به قله توچال است كه از پناهگاه اسپيدكمر انجام مي شود.

 

 

ناهار را ساعت 14 در توقفی در کنار چشمه دره اوسون صرف کردیم و سپس دره اوسون را به سمت دربند ادامه داديم ، موضوع قابل توجه اينكه متاسفانه از دوراهي اوسون و محل شروع رستوران ها تا انتهاي مسير را به صورت پله هاي سيماني و سنگي درست كرده اند كه هم به طبيعت آسيب زده و هم بازگشت را براي كوهنوردان مشكل مي كند.

 

 

حدود ساعت 17 به ميدان مجسمه دربند رسيديم و سوار ميني بوس شده و راهي خانه شديم. برنامه اين هفته هم بسيار متنوع و مفيد بود و خداوند را براي سپري كردن يك روز عالي سپاس گزارم.

                                                             محمود غرات


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp433