میدان سربند، پناهگاه شیرپلا، سیاه سنگ (جان‌پناه امیری)، بازگشت از مسیر اوسون 90,1,5
کد مطلب : 39
تاریخ : يكشنبه 7 فروردين 1390 - 11:19

بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک
شاخه ‌های شسته، باران خورده، پاک
عطر نرگس، رقص باد
نغمۀ شوق پرستوهای شاد
خوش به حال روزگار
ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم
ای دریغ از من اگر مستم نسازد آفتاب
ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار

 

مسیر:     میدان سربند، پناهگاه شیرپلا، سیاه سنگ (جان‌پناه امیری)، بازگشت از مسیر اوسون
زمان اجرای برنامه:   جمعه 5 فروردین 1390

گزارشگر: سرکار خانم فغفوری آذر


جوانه‌ها، شکوفه‌ها، باران، آواز پرندگان و ... همه نوید آمدن بهار است. بهار، تجلی شکفتن، رویش و تکاپو. انگیزه‌ای قوی برای دوستی و درک طبیعت؛ و چه کاری بهتر از کوهنوردی در این فصل با طراوت.

ایام تعطیلات نوروزی است و از آنجا که هنوز برنامۀ رسمی گروه شروع نشده، با چند نفر از دوستان، برنامه‌ای یک‌روزه را تدارک می‌بینیم. حاج آقا تاج‌بخش نیز به ما افتخار همراهی می‌دهند. گروه کوچک پنج نفره در یک روز دلپذیر بهاری در ساعت 7:20 از پای مجسمۀ میدان سربند به سمت پناهگاه شیرپلا حرکت کرده و پس از عبور از بالای روستای پس قلعه و نوشیدن از آب چشمۀ مرشد که به قول حاج آقا آب بهشت است، در ساعت 9:50 به پناهگاه شیر پلا (با ارتفاع 2750 متر از سطح دریا) رسید.

پس از استراحتی نسبتاً طولانی و صرف صبحانه، گروه با ملحق شدن دو نفر دیگر از دوستان در طی مسیر، در ساعت 11:20 به سمت سیاه سنگ (جان‌پناه امیری) حرکت کرده و در ساعت 14 در یک هوای سرد به جان‌پناه امیری (با ارتفاع 3480 متر از سطح دریا) رسید 

پس از استراحتی کوتاه در ساعت 14:30 برای فرود آماده شد. مسیر فرود به سمت دوراهی اوسون و سپس از مسیر اوسون به سمت میدان سربند انتخاب شد.

در بین راه حدود یک ساعت پس از دوراهی اوسون، بقایای ریزش یک بهمن سنگین دیده می‌شد. پس از عبور از برف‌های نرم و مقداری سرسره بازی در ساعت 17 ناهار در یک کافه، دور یک بخاری هیزمی صرف شد.

با ادامۀ مسیر، گروه در ساعت 19:10 برنامه را با رسیدن به میدان سربند به اتمام رساند. جای همۀ دوستانی که در مسافرت، دید و بازدید نوروزی و ... بودند خالی.

به امید صعودهایی زیبا همراه با تمامی دوستان در روزهای دل‌انگیز بهاری.

 

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp39