افجه - قله ساکا 95.2.24
کد مطلب : 306
تاریخ : چهارشنبه 5 خرداد 1395 - 05:26

برنامه : لواسان - افجه - قله ساکا 95.2.24

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : محمود غرات

عکاس : پوریا اسکندری

همنوردان : 13 نفر

 

گزارش : همت قلی زاده


جمعه 24 اردیبهشت نودو پنج و برنامه ما : افجه - قله ساکا

 

یکی از برنامه های خاص اردیبهشتی

"این روزها هوا می خندد و خوش اخلاق است هوا هم محو اردیبهشتی شده که خدا روی زمین پاشیده است"

 

 

بله فرصت و مهلتی دیگر از جانب ایزد منان جهت لذت دوباره از طبیعت زیبای دشت هویچ و قله های مشرف به آن .

 

گرد هم آیی دوستان و همنوردان راس ساعت 5.30 صبح دل انگیز اردیبهشتی از درب ضلع شرقی فرهنگسرای بهمن آغاز و با پیوستن سایر اعضای گروه در طول مسیر جهت رسیدن به روستای کوهستانی افجه ادامه یافت.

ذوق زاید الوصف همنوردان تا رسیدن به مقصدمان استمرار داشته و پیرو مباحثات صورت گرفته شب گذشته در شبکه اجتماعی تلگرام ، ادامه مباحث حول برنامه امروز در این مجال پی گرفته شد.

 

 با گذر از گردنه قوچک وسرازیر شدن به طرف منطقه لواسان و جلوه گری مناظر زیبای کوهستان هدف صعود امروزمان   " قله ساکا ارتفاع 3350 متر"  مشخص و جغرافیای پیرامون آن از سوی استاد تاجبخش تشریح گردید.

قلل مجاور آن شامل :

مهرچال (3920 متر)

 آتشكوه (3730 متر)

 ريزان (3650 متر)

 پرسون (3100 متر)

 

مسیر دسترسی به روستای افجه:

طول مسیر پس از رسیدن به سه راهی لواسان –فشم (میدان قائم) تا روستای افجه 14 کیلومتر می باشد که پس از ورود به بلوار اصلی شهر لواسان در انتها به میدان بسیج رسیده و در ادامه به سمت بالا- چپ تغییر مسیر داده تا وارد جاده روستای افجه شوید. پس از حدود 8 کیلومتر به روستای افجه میرسید.

 

 

افجه که در شمال شرق منطقه لواسانات واقع شده از سرسبزی خاصی در فصول گرم سال برخوردار است. برای عبور از این روستا باید کوچه باغ های زیادی را پشت سر گذاشت.

با پیاده شدن همنوردان در ساعت 7.30 صبح حرکت از انتهای روستای افجه به سمت دشت هویج آغاز شد.

مسیر افجه به طرف دشت با عبور از رودخانه که در این فصل به برکت ذوب برف ارتفاعات کوهستان پرآب است با پل ممکن بوده و در ادامه از جاده کوهستانی خاکی که به سمت دشت با گذر از میان باغ ها با رایحه دلپذیر گلهای میوه های گیلاس و آلبالو و منظره زیبای قله ریزان از روبه رو و با آب گوارای چشمه می گذرد.

 

 

هر چند دشت هویج مبدا صعود به قلل گوناگون در منطقه لواسانات است و جهت رسیدن به قله ساکا می شود از ضلع غربی آن صعود کرد ولی  به دستور حاجی ترجیح دادیم از دوراهی منتهی به دشت، راه را به سمت آبشار سوستون (آبشار سه پله اي در دره ي حدفاصل دو قله ي ريزان و آتش كوه)کج کرده و در برگشت از مسیر دشت برگردیم که این استراتژی از ویژگی های منحصر به فرد مدیریتی استاد تاجبخش بوده تا از راههای مختلف به اهداف مان برسیم و توشه ای از کوله بار تجربیات گران قیمت ایشان بر چینیم.

 

 

ساعت 9.45 در نزدیکی آبشار سوستون در جوار اتاقکی از باغداران همجوار وعده صبحانه را تدارک دیدیم.

 

 

سفره ای با غذاهایی رنگارنگ که از کوله همنوردان با سلیقه غنی شده بود با تنوعی که نشان از فرهنگ تغذیه اقصی نقاط میهن عزیزمان میداد، در جوار طبیعت سر سبز بهاری اردیبهشت و منظره دشت هویچ و صدای خروش آب آبشار با چای دودی، چه شود .....

توصیه می شود جهت صعود به ارتفاعات محدوده 4000 هزار متر به بالاتر صبحانه سبک میل شود نه مثل وعده غیر قابل چشم پوشی امروز ما. blush

 

پس از چهل دقیقه دوستان همنورد ورامینی مان که در ابتدای مسیر با ما همراه شده بودند عزم آتشکوه نموده و از گروه ما منشعب شده و ما در جهت قله ساکا ادامه مسیر دادیم.

با طی حدود 40 دقیقه از راه قله، به گوسفند سرایی در جوار آبگیر طبیعی در ارتفاع 2700 متر رسیده که بسیار جالب و دیدنی بود و در مواقع پر بارش سال از آب پر شده و منظریه بدیعی را خلق می نماید.

 

 

پس از دمی توقف و عبور از این جاذبه طبیعی و ادامه طریق از ضلع غربی آن نم نمک با اوج گیری به سمت قله، نمای گنبد بلندبالا و زیبای البرز " دماوند " رخ نمایاند

 

 

و این قصه طی شد تا در ساعت 12.45 بر اوج قله ساکا قدم نهیم و از فراز آن به نظاره اطراف و اکناف و مرور درس جغرافیای کوهستان در مکتب درس حاجی بنشینیم.

 

 

پس از نیم ساعت توقف با صرف میوه و تنقلات که از سوی هریک از همنوردان در طبق اخلاص نهاده شد و برداشتن چند عکس یادگاری و پروفایلی ساعت 13.20 به سمت دشت هویج فرود آمدیم.

 

 

از مزیت های این فصل سال رویش گیاهان معطرو غنی خوراکی کوهستان است که در مسیر برگشت از قله، شماری از دوستان نیز به رسم سوغات توشه برچیده و ساعت 15.20 در ضلع غربی دشت برای صرف نهار در کنار چشمه زلال و گوارای آب و درختان زیبای آن توقف 1 ساعته نمودیم و کوهنوردانی که به قله های دیگر صعود کرده بودند نیز در محل توقف نموده بودند.

 

 

لازم به ذکر است به دلیل وجود این مرتع منحصر به فرد و زیبا در نزدیکی شهر تهران و قلل چهارگانه مشرف به آن ، با اسقبال بالایی از سوی کوهنوردان و طبیعت دوستان رو به رو است که انتظار می رود همه عزیزان با رعایت مسایل زیست محیطی و تلاش در حفظ آن، امانت دار نیکی در قبال یزدان پاک و میراث دار لایقی برای آیندگان باشند. 

 

 

با این اوصاف طی 1 ساعت جهت صرف غذا و خوش و بش با دوستان و لذت بردن از منظره پهنه مرتع رویایی و سر سبز دشت هویچ در ساعت 16.30 عزم حرکت نموده و ساعت 17.45 در میعاد گاه پایانی به مرکب خسته مان با هدایت آقای حقیقی جواندل در روستای افجه رسیدیم و برگی جدید در دفتر خاطرات زندگیمان به شادی و فرخی ثبت شد .

 به امید سفری دیگر و تجربه شاد جدید در عرصه کوهستان و سلامتی و شاد کامی عزیزان همنورد. 

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp306