آبشار مصنوعی تهران - قله وردیج - آبشار حقیقت 94.9.27
کد مطلب : 287
تاریخ : چهارشنبه 9 دي 1394 - 05:28

برنامه :  آبشار مصنوعی تهران - قله وردیج - آبشار حقیقت  94.9.27

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : همت قلی زاده

عکاس : همت قلی زاده

همنوردان :8 نفر

 

گزارش :همت قلی زاده


بسمه تعالی

کوه پرسید ز رود  

زیر این سقف کبود

راز ماندن در چیست؟

گفت : در رفتن من 

   

کوه پرسید : و من ؟    

گفت در ماندن تو


بلبلی گفت : و من ؟

خنده ای کرد و گفت:  

در غزلخوانی تو

 

آه از آن آبادی 

که در آن کوه روَد،

رود، مرداب شود

و در آن بلبل سرگشته

سرش را به گریبان ببرد ، و نخواند دیگر

 

من و تو بلبل و کوه و رودیم

راز ماندن جز،    در خواندن من،   ماندن تو ،    رفتن یاران سفر کرده ی ما

نیست............بــــــــدان!

 

صبح روز جمعه بیست و هفتم آذر ماه برابر رویه همه هفته و برخلاف برنامه از پیش تعیین شده غرب تهران را برای برنامه امروز ترجیج دادیم ، دلیل آن معضل آلودگی هوا ، موضوعی حاد و تکراری این فصل سال ، "هرسال دریغ از پارسال" و معضلی لاینحل از نگاه متولیان امر و اراده ای ضعیف در رفع این بحران ، بگذریم .  

 

 

 

  و این سبب شد که از قله دارآباد به غرب تهران که مثل نقاط مرکز و شرق آن آلودگی حاد ندارد با تشخیص لیدر کارکشته مان حاج آقا تاجبخش تغییر مسیر دهیم.

مسیر برنامه امروز : آبشار مصنوعی تهران –ارتفاعات شمالی به سمت قله وردیچ –دره 18 بهشت –آبشار حقیقت –جاده امامزاده داوود

با توجه با ساعت حرکت مان راس ساعت 6 صبح از مقابل فرهنگ سرای بهمن ، ساعت 6 و 45 دقیقه در پارکینگ آبشار مصنوعی تهران از مینی بوس پیاده شدیم . آبشار مصنوعی تهران در ارتفاعات شمالی منطقه 22 شهرداری تهران روبه روی دریاچه خلیج فارس واقع گردیده است. این پارک در انتهای بزرگراه همت، بعد از پل آزادگان، خروجی پارک آبشار قرار دارد.

 

 

پس از پیاده شدن از مینی بوس به سمت قسمت انتهایی پارک حرکت کرده سپس از طریق مسیرهای پاکوب به سمت ارتفاعات روانه شدیم . سوز سرمای هوا مانع از این نشد که علاقمندان به کوهنوردی از انتخاب این مسیر باز بمانند ، لذا مشتاقان زیادی از این منطقه استقبال نموده که در قیاس با سایر نقاط تهران رشد بیشتری داشته است.

 

 

با افزایش ارتفاع از غلظت آلودگی کاسته شده تا جایی که از خط افق آلودگی عبور نمودیم در اینجا رنگ بوی طبیعت کوهستان جلوه گر شد و چنین احساس نمودیم که از فضای تیره و تاریک به فضایی روشن و صاف رسیدیم و افق دید چندین برابر شد.

پس از رسیدن به قله آبشار تهران در گوشه ای دنج و بدور از وزش باد سرد راس ساعت9 و 15 بساط صبحانه پهن نموده و در کنار آتش گرما بخش 45دقیقه ای توقف نمودیم.

بعد از حرکت کم کم ابر فضای کوهستان را در بر گرفت و مناظر دیدنی را رقم زد و گروه از میان برف و در هوای مه آلود به سمت قله وردیج روانه شد.

 

 

ساعت 10.45به قله وردیج رسیدیم. به علت سرمای هوا ترجیج دادیم توقف نداشته و پایین تر از قله در روی خط الراس واریش فقط 5دقیقه جهت صرف میوه وقت صرف نماییم و به سمت دره 18بهشت ادامه مسیر دهیم.

 

 

 روی خط الراس برف عمیقی انباشته شده بود و بدلیل بکر بودن منطقه در بعضی قسمتها نیاز به برف کوبی داشت. در میانه راه اسباب گرمایشی که در فضای کوهستان پراکنده بود جمع آوری تا هنگام نهار از آنها استفاده بهینه نماییم.

 

 

بالاخره با یک شن اسکی دلچسب  در مجموع پس از 4ساعت از زمان صرف صبحانه در ساعت  14به آبشار حقیقت در دره هجده بهشت رسیدیم. مسیری بکر و زیبا همراه با سکوت طبیعت کوهستان که غالبا در برنامه های گروه ما قراردارد ولی از راه های متفاوتی به این دره ختم می شود.

 

 

 پس از استقرار ، بر پایی آتشی جون دار بهمراه چای دودی یکی از قسمتهای جالب برنامه امروز ما بود که به لطف همه همنوردان فراهم شد. با توقف حدود 1ساعت جهت صرف نهار ، چای و استراحت ، ساعت 15به سمت آبشار حقیقت در جاده امامزاده داود و آزادراه تمام نشدنی تهران شمال فرود آمده و در ساعت 16و 15دقیقهسوار مینی بوس شدیم.

دست مریزاد به همه همنوردان برنامه متنوع امروز که هر یک به سهم خود بر غنای سفر مان افزودند.                                  

                                                                شاد و سربلند باشید.

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp287