قله بندعیش 94.7.24
کد مطلب : 278
تاریخ : پنجشنبه 7 آبان 1394 - 04:51

برنامه : قله بندعیش 94.7.24

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : همت قلی زاده

عکس : مجید کشانی

همنوردان :7 نفر

 

گزارش : همت قلی زاده


برنامه صعود : قله بند عیش

 

خیزید و خز آرید که هنگام خزانست

باد خنک از جانب خوارزم وزانست

آن برگ رزان بین که بر آن شاخ رزانست

گویی به مثل پیرهن رنگ‌رزانست

دهقان به تعجب سر انگشت گزانست

کاندر چمن و باغ ، نه گل ماند و نه گلنار

                                                                                                      منوچهر دامغانی

 

 

قله بند عیش در شمال غربی شهر تهران با ارتفاع 2770 واقع شده است که از مسیر های دره حصارک ، دره دوچناران و ده سولقان قابل دسترسی می باشد. این قله به راحتی از تهران با نمایی به حالت دیواره ای از سنگ قابل مشاهده می باشد.

 

 

در یک صبح زیبای پاییز راس ساعت پنج و نیم روز جمعه بیست و چهارم مهرماه نود و چهار جهت صعود به قله بند عیش از محل قرار همیشگی مان فرهنگسرا ، به اتفاق هفت نفر از همنوردان خوش ذوق و پر انرژی با رهایی از چنگ مشکلات و دغدغه های روزمره برنامه مان را آغاز نمودیم.  

 

 

ساعت شش و پانزده دقیقه در هوای خنک و دلچسب پاییزی از پارک کوهستانی کوهسار صعودمان را آغاز نمودیم ،

برخلاف مسیر ماشین رو (که به منظور پیست موتور سواری و پرواز با پاراگلایدر و کایت احداث شده است) جهت کسب تجربه ای متفاوت ، از دره صخره ای و صعب العبور انتهای پارک کوهستانی با استفاده از تکنیک ها و توصیه های ایمنی حاج آقا تاجبخش صعود نمودیم .

 

 

سپس با عبور از امتداد جاده اشاره شده بالا و قبل از رسیدن به انتهای آن به سمت باغی که کل دره دو چناران را فرا گرفته طی مسیر نموده و جهت صرف صبحانه در قسمت انتهایی باغ ساعت هشت و نیم در فضایی ساکت و آرام و به دور از هیاهوی شهر توقف نیم ساعته داشتیم.

 

 

هرچند تکرار مکررات است ولی دغدغه خاطر هر انسان طبیعت دوست و دلسوز این نعمت خدادادی در این بخش از کوهستان شمال تهران ظهور دو پدیده است.

پدیده اول : احداث واحد دانشگاهی گسترده علوم تحقیقات دانشگاه آزاد در دل طبیعت و زخم بر پیکره قله حصارک، شبیه مثلی است که "فردی جهت تهیه هیزم برروی شاخه نشسته و در حال قطع شاخه از تنه درخت است" یعنی سقوط حتمی، نابودی طبیعت و میراث نسلهای بعدی با شعار ارتقای علم و دانش (هدف کسب منفعت).

پدیده دوم : تصرف یکی از هفت دره های تهران با چشمه­ ها، قناتها و رودخانه­ هایش، از مسیرهای متداول صعود به قله بندعیش و از سرمایه­ های طبیعی مردم تهران، با تمام خاطراتش و تبدیل آن به باغ خصوصی در انظار همه و غفلت مدعیان و دست اندر کاران.

فراموش بکنیم این درد را ، هرچند که نمی بخشیم...

 

در ادامه ساعت 9 صبح صعود مان را با گرمای شادی بخش آفتاب عالم تاب مسیر قله بند عیش با جاذبه های فراوان و یال زیبای بی نظیرش پی گرفتیم.

 

 

هرچند برای چندمین بارست که به این قله صعود می کنیم ولی زیبایش تمام نشدنی ست. در نهایت با گذر از شیب تند و نفس چاق کن دامنه قله ، ساعت 11 به قله بند عیش رسیدیم.

 

 

پس از 45 دقیقه استراحت و تماشای محیط پیرامون و عکس برداری، از مسیر یال شرقی بند عیش فرود نموده و ساعت 12.30 ظهر جهت صرف نهار کنار چشمه و استخر باغات دره حصارک توقف نمودیم.

 بعد از حدود 1 ساعت و نیم استراحت و نهار و تدارک چای دودی ، از مسیر دره زیبا و جذاب حصارک برگشت ادامه یافت.

 

 

زیبایی مسیر سبب شد چندین بار در خلال برگشت توقف نموده و مدت بیشتری در دل طبیعت حضور داشته باشیم در نهایت با حدود 2 ساعت و نیم گردش و تفریح و ذخیره اکسیژن ، راس ساعت 17.30 عصر به انتهای مسیر زیبای امروز با روحیه ای وصف ناپذیر رسیدیم.

 

                              سربلندی و پیروزی همه مردم کشورم را آرزو می کنم

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp278