ده ترکمن- چشمه و ارتفاعات 91.11.27
کد مطلب : 167
تاریخ : يكشنبه 6 اسفند 1391 - 05:59

برنامه : ده ترکمن- چشمه و ارتفاعات 91.11.27

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : هادی آزادفر

عکاس : عباس حاجی زاده

همنوردان : 10 نفر

گزارش : آتیه

 

...صدای پای بهار می آمد...


91.11.27 : آخرین جمعه  بهمن ماه

 

اینروزها هوا گرم شده و کوهستان خطرناکتر از همیشه...برف انباشته شده در کوهها در حال ذوب شدن است و شده پایه سستی برای برف تازه ای که هرچند روز یکبار به روی برفهای قدیمی می نشیند و این یعنی خطر بهمن... و ما هم احتیاط می کنیم...چرا که تصمیم شهادت در کوهستان را ..."حداقل به این زودیها "... نداریم surprisecheeky

حالا حالاها آرزوها داریم...آرزوی دیدن تمامی قله های سرزمین پهناورمانblushو بنابراین احتیاط سرلوحه کارمان استsmiley

اینهایی که برایتان گفتم + آسیب دیدگی مچ پای حاجی لیدرمان بهانه ای شد برای یک برنامه مثلا ! سبک...سرکشی به ده ترکمن و...گشت و گذاری دوستانه درارتفاعات و...ساعاتی هم نفس شدن با آهوهای خوشجلیheartcheekyheart (که هادی اصرار داره قوچ اند و نه آهو ! )... و در کنار چشمه با دیداری غیرمنتظره با دوستان قدیمی تکمیل شد.

عکسهایی چند از این برنامه پر اکسیژن تقدیم شماheartheartheart

 

 

روستای همه سین (ترکمن ده)در 7 کیلومتری پارک جنگلی سرخه حصاردر شرق تهران ودرپوشش شهرداری منطقه 13 تهران می باشد. امامزاده ای که در این روستا وجود دارد از نوادگان امام سجادو بنام امامزاده عبدالله(ع) می باشد.

این روستا درسنه1101ه.ق توسط شخصی بنام صولتخان یوزباشی به چندنفر از پازوکیها که در ورامین زندگی می کردند به چهل تومان تبریزی فضی(سکه نقره)فروخته می شود(330سال پیش در زمان شاه اسماعیل صفوی)

 آخرین خرید و فروشهای این روستا که نام اصلی آن (هامسین) می باشد در سنه1211 ه.ق چهار ماه بعد از مرگ آقا محمد خان قاجار و توسط چند نفر از ترکمنها خریداری می شودو از آن زمان تا کنون در آنجا مستقر می باشند.

زبان اصلی آنها ترکمنی و اندکی تغییر یافته به فارسی که آن هم بخاطر مجاورت در کنار پایتخت بوده .اسامی تمام کوههای آن منطقه که در مجاورت شکارگاههای سلطنتی (از زمان قاجار تا زمان پهلوی) است نامهای ترکمنی دارد.

 

 

راستی گفتم براتون؟!؟... صدای پای بهار می آمدcheeky

                                                                                  آتیه


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp167