لواسانات – افجه - دشت هویج- قله پرسون 90,2,9
کد مطلب : 47
تاریخ : دوشنبه 12 ارديبهشت 1390 - 10:44
در من اینک کوهی ،
سر برافراشته از ایمان است
من به هنگامی شکوفایی گل ها در دشت ،
باز می گردم
و صدا می زنم :
آی!
باز کن پنجره را
نام برنامه : لواسانات – دشت هویج- قله پرسون
تاریخ برنامه  : 9/2/90
مسیر صعود : لواسان – روستای افجه – دشت هویج – قله  پرسون
شروع مسیر : فرهنگسرای بهمن
ارتفاع قله پرسون : 3100 متر
قله های نزدیک :  ساکا (۳۳۰۰ متر) – قله آتشکوه (3850متر) – قله ریزان (۳۶۵۰ متر) – قله مهر چال
(۳۹۲۰ متر)

نام سرپرستان : آقایان رحمان رفیقی - فرشید علمداری - کمال اسدی - علی عسگری
مسئول انضباطی : آقای محمدنیا
عکاسان : خانم فغفوری آذر –  آقای نقدی -  آقای عسگری
گزارشگر : زهرا فراهانی
تعداد همنوردان : 54 نفر

هزینه برنامه : رایگان


برای نمایش عکس 360 درجه قله پرسون اینجا کلیک کنید.

قرار بود که طبق روال معمول ساعت 6 صبح از روبروی فرهنگسرای بهمن به مقصد خود حرکت کنیم اما به دلیل تأخیر اتوبوس یک ساعت دیرتر به راه افتادیم.


 مسیر انتخابی آن روز دشت هویج  و قله پرسون بود، قله «پرسون» به ارتفاع 3100 متر از سطح آب هاي آزاد، يكي از قله هاي رشته كوه البرز است كه در بخش مركزي آن واقع شده است.

 


 براي صعود به اين قله بايد از قسمت شمال شرقي شهر تهران به سمت جاده لواسانات رفت و پس از رسيدن به لواسان جاده آسفالت را به سمت شرق ادامه داد.

 


 پس از طي هفت كيلومتر در جاده اي كه ذكر شد،در ساعت 9 به روستاي افجه رسیدیم، روستای افجه در انتهای شرقی شهرستان لواسان واقع شده ، که يكي از روستاهاي پر جمعيت منطقه است .


اين منطقه كه هنوز رنگ و بوي مسكوني دارد كه امروز بخش زيادي از آن توسط افراد بومي و غيربومي به صورت ويلايي ساخته شده تا به عنوان منطقه اي ييلاقي بتواند در فصل هاي بهار و تابستان پذيراي افراد شهرنشيني باشد كه از زندگي روزمره در شهرهاي پرجمعيت و آلوده، خصوصاً تهران، خسته شده اند و مي خواهند آخر هفته را در دامن طبيعت بگذرانند .


 براي عبور از اين روستا بايد كوچه باغ هاي طولاني را پشت سر نهاد و اين حكايت از شكل خطي روستا دارد. در انتهاي روستا در ساعت 9.15 به رودخانه اي رسیدیم كه بايد از آن عبور كرده و شيبي ملايم را به سمت شرق بالا برويد، تا نزديكي دشتي كه با نام «دشت هويج» شناخته مي شود ادامه مي يابد ،مسیر همواری بود که همچنان با بالا رفتن منظرۀ خیره کننده ای از درۀ لواسان که به زیر گامهایمان بود را به تصویر می کشید.

 


در ساعت 11 به دشت هویج که بسیار زیبا بود رسیدیم.دشتي که در ارتفاع 2 هزار و 400 متري از سطح دريا و در بالادست مركز روستا، قرار گرفته است و ارتفاعات اطراف که گویی از دل آن نشات گرفته بودند اطرافش را احاطه کرده بودند.

دشت گرچال یا هویج دشتی وسیع بوده که دارای یک چشمه آب آشامیدنی و تعدادی درخت در انتهای خود می باشد. این دشت با توجه به وسعت و مسطح بودن آن، محل بسیار مناسبی برای شب مانی کوهنوردانی که قصد صعود به ارتفاعات اطراف را دارند، می باشد.

 

 

در دشت در فصول معتدل سال، گوسفندسرایی جهت چرای دامهای محلی دایر می باشد  گروه  بعد از صرف یک صبحانه و استراحت تقریبا کوتاهی حدود ساعت 11.45 بعضی از نفرات گروه در دشت ماندند و 27 نفر از همنوردان عازم صعود قله پرسون شدند که 8نفر خانم و مابقی از آقایان بودند.

 

 

 آقای تاج بخش در اول گروه و خانم های گروه بعد از ایشان و آقایان در پشت سر آنها مسیر را ادامه دادند.

 

 

 پس از طی مسیری در ساعت 12.15در کنار آبشار یک عکس گروهی انداخته وبه مسیر خود ادامه دادیم .

 

 

 در ساعت 13.55 پس از طی کردن یک شیب نفس گیربه قله پرسون رسیدیم که از این نقطه قله های دماوند همیشه سرفراز – ساکا – آتش کوه – ریزان  به خوبی نمایان بود .

 

 

 بعد از صرف مختصری میوه و انداختن عکس گروهی ، در ساعت 14.15 به سمت دشت هویج حرکت کردیم و در قسمتی از یال هنوز برف بود و تعدادی از بچه ها قسمتی از راه را سر خوردند و مسیر کوتاهتر شد و در ساعت 15.30 به دشت رسیدیم و بعد از خوردن ناهار و کمی استراحت به سمت ماشین حرکت کردیم و در ساعت 17.20 سوار ماشین شدیم.

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p47