قله آزادکوه 98.4.21
کد مطلب : 468
تاریخ : دوشنبه 7 مرداد 1398 - 06:35

قله آزادکوه 98.4.21

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

همنوردان : 5 نفر

عکس : سید مجتبی عارفی

گزارش : محمود غرات


                         

                        به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

صعود یکروزه قله آزاد كوه جمعه: ٩٧/٤/٢١

 

صبح جمعه ساعت ٣ ، به همراه دوستان سوار اتومبيل شديم و به سمت جاده چالوس حركت كرديم. برنامه اين هفته صعود یکروزه به قله ي زيباي آزادكوه در روستاي كلاك عليا از توابع يوش بلده بود. به علت طولاني بودن مسير رسيدن به روستا ، زودتر از هميشه حركت كرديم.

در جاده چالوس هوا بسيار خنك و دلچسب و جاده هم بسيار خلوت بود. در محل پل زنگوله وارد جاده فرعي يوش بلده شديم ،مسير زيبا و بسيار بكر و جاده پرپيچ و خم بود و بعد از روستاهاي پيل نور و نَسن حدود ساعت7 صبح به روستاي كلاك عليا رسيديم. متاسفانه در محل ورود به روستا مأموري از طرف دهداري مبلغ 5000 تومان از هر كوهنورد مي گيرد ولي هيچگونه امكاناتي مانند پاركينگ و سرويس بهداشتي و .... وجود ندارد و اين باعث اعتراض كوهنودان مي شود. بعد پرداخت ورودي البته با اعتراض ، وارد روستا شديم و به سمت مسير منتهي به پاي كوه حركت كرديم.

هواي روستا خيلي خنك بود. اوايل مسير را از كنار رودخانه پر آب و باغها وچمنزارهای خنک راهپيمايي مي كرديم.

 

 

قبل از ساعت 8 در دشتي سرسبز براي صبحانه توقف كرديم و بعد از20 دقیقه مسير را ادامه داديم.

در ادامه به دشتي ديگر رسيديم كه محل چادر زدن و شب ماني كوهنوردان است و كوهنورداني كه از شب گذشته براي صعود آمده بودند آنجا چادر زده بودند، چادرهاي رنگي وسط آنهمه سرسبزي و گل و گياه منظره زيبايي بوجود آورده بودند.

 

 

البته کوهنوردان عازم قله جلوتر از ما در مسیربه چشم میخوردند و بعضی هم که صبح خیلی زود حرکت کرده بودند هم در حال برگشت بودند - برخی ازكوهنورداني كه شب ماني داشته و براي صعود آماده نبودند هم در چادرها مانده بودند.

مسير را از پاکوب مشخص به سمت قله ادامه میداديم ، كم كم از كنار رودخانه دور شديم، مسير رفته رفته سنگلاخي و سرعت صعود هم كم ميشد.

ساعت 11.30 به گردنه زيبا و وسيع چورن رسيديم ، از آنجا مناظر چشم نوازي از قله هاي اطراف مانند كلون بستك ، خلنو، پيرزن كلوم، سركچال ، ميش چال، كمانكوه .... ديده مي شوند.قبل از گردنه از چشمه آب برداشتیم.

 

                   

 

دشواري راه صعود به آزادكوه و شیب اصلی از همين گردنه چورن شروع مي شود، زیر قله پاكوبها به چند شاخه تقسيم مي شوند و گاه به صخره ها و سنگهای تيغه اي با شكل هاي خاص منتهی مي شوند .

بعد از یک ربع استراحت در گردنه چورن مسير را ادامه داديم و در ساعت 14 قله آزادكوه را زيارت كرديم.

 

 

آزادكوه با ارتفاع ٤٣٥٥ متر يكي از بلندترين قله هاي مركزي البرز است و در قلب منطقه البرز مركزي واقع شده و از قله تمام مناطق اطراف ديده مي شوند، در شمال وروشت گرگ، منطقه زيباي علم كوه و تخت سليمان در شمال غرب ، دماوند در شرق و سركچال و كلون بستك در جنوب خودنمايي مي كنند.

قله داراي شكل خاصي است و به خاطر شكل خاصش محلي ها آنرا به نام شاهزاده كج گردن مي شناسند. بهترين زمان صعود به آزادكوه ،خرداد، تير و اوايل مهر ماه است.

 

 

حدود نيم ساعت به عكاسي و استراحت و خوش و بش با دوستان و ديگر كوهنوردان سپري شد. با وجود طولاني بودن مسير و خستگي همه بسيار شاد و پر انرژي بوديم. 

 

 

براي فرود طبق معمول استاد از مسيرهای به صورت شن اسكي بیشتر استفاده كردیم و ساعت 15.30 دوباره گردنه چورن بودیم.

پس از کمی استراحت و طي ادامه مسير،  به همان دشت كه كوهنوردان چادرهاشان را آنجا برپا مي كنند رسيديم ولي اينبار از آنهمه رنگ و هياهو خبري نبود و كوهنوردان در حال بازگشت بودند - ما براي صرف ناهار نزدیک رودخانه توقف كرديم و بعد از نيم ساعت راه را ادامه داديم .

ساعت 18.30به روستا رسيديم و سوار اتومبيل شديم و حركت كرديم. وارد جاده چالوس كه شديم گرچه گرفتار شلوغي هميشگي جاده شديم ولی بالاخره با دلی خوش به تهران رسيديم.

                                                                     محمود غرات

 

                                                             


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p468