قله کمرپشت سوادکوه 98.3.10
کد مطلب : 462
تاریخ : دوشنبه 20 خرداد 1398 - 05:41

قله کمرپشت سوادکوه 98.3.10

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

همنوردان : 6 نفر

عکس : سید مجتبی عارفی

گزارش : لیلا محمدی


 

تاریخ اجرا: ٩٨/٠٣/١٠

نام برنامه : صعود به قله عباسعلی يا كمرپشت

نام سرپرست : آقاي تاج بخش

شركت كنندگان خانم گچلو و خانم محمدي - آقاي غرات - آقاي عارفي و آقاي پاكزاد

مسیر دسترسی تهران – جاده فیروز کوه – منطقه سوادکوه- بعد از ورسک – سمت راست قبل از خطیر کوه – خروجی ارژنک رودبار - روستای کمر پشت

شرح منطقه : قله جنگلی عباسعلی با ارتفاع 2310 متر از قلل البرزشرقی بوده و در منطقه سوادکوه در روستای کمرپشت (ارتفاع 1550 متر ) واقع میباشد.

این روستای زیبا ؛ خوش آب و هوا و ييلاقي داراي آب و هواي کوهستاني زمستانی سرد ميباشد. قله عباسعلی به خاطر وجود امام زاده ای به همین نام در بالای قله به این نام مشهور می باشد. دارای یک مسیر جنگلی بسیار زیبا(جنگل کمرپشت) است که از روستای کمرپشت شروع می شود و کاملا برای یک برنامه کوهنوردی یک روزه مناسب می باشد.

این قله بین قلل سرخیل در شمال, دره خطیر کوه در شمال شرقی, قله خرو نرو در سمت شرق, قله نیزه وا در جنوب شرقی , قله قدمگاه در جنوب , قله اتابک در جنوب غربی و قله ارفع در سمت شمال واقع شده است.

 

 

شرایط آب و هوای منطقه در زمان صعود : صبح نیمه ابری بعد از ظهر نیمه ابری وبارش خفیف و پراکنده هنگامي كه سوار ماشين شديم در مسير برگشت.

 

گزارش برنامه: ساعت 5 بامداد یک صبح جمعه لطیف بهاری، سفری را آغاز کردیم . و مناظر زيبايي در طول مسير ديديم. وارد جاده فرعي روستاي ارژنگ ده شديم .از كنار دهانه غار اسپهبد خورشيد عبور كرديم .

 

 

ساعت 9 از ماشین ها پياده شدیم . به سمت روستا حركت كرديم از ویژگی های روستای کمر پشت خانه های زیبای ییلاقی با سقف های شیروانی رنگی بود . از روستا عبور كرديم و به سمت جنگل حركت كرديم.

 

 

در بين راه به گروه هاي ديگر برخورديم چند تصنيف به زبانها و لهجه هاي مختلف كشورمان همخواني كرديم. در ساعت ١٠:٣٠ در فضایی مناسب با منظره ای بی بدیل بصرف صبحانه پرداختیم . آن گاه همگی آماده صعود گشتیم .

 

 

راه با پاکوبی تقریبا مشخص در امتداد چمنزار ها ودرختان جنگلی نمایان بود. این جنگل دلنواز با درختان تنومند و آواز زيباي پرندگان ساكن آن جلوه گری می کرد.

 

در ساعت ١٢ ظهر به قله رسيديم و عكس هاي يادگاري گرفتيم. مقداري تجديد قوا كرديم و ساعت ١٢:٤٥ قصد برگشت كرديم .

 

                     

 

در مسير توقفي كرديم تا بعضي از همنوردها گزنه براي تهيه دمنوش طبيعي بچينند. سپس ادامه راه و در ساعت ٢ بعد از ظهر براي ناهار توقف كرديم .

 

                     

 

ساعت 15:30 به ماشين رسيديم و به سمت تهران حركت كرديم.

 

                                                           


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p462