سنگان -سیاه سنگ 90,2,2
کد مطلب : 46
تاریخ : دوشنبه 5 ارديبهشت 1390 - 02:24

به نام خدا

باز کن پنجره را و به مهتاب بگو
صفحه ذهن کبوتر آبي است
خواب گل مهتابي است

نام برنامه : سنگان - سیاه سنگ

تاریخ اجرا : 2/2/1390

 نام سرپرست : آقایان رحمان رفیقی و عباس هاشم زاده

عکاس : خانم فغفوری آذر

گزارش : علی عسگری

تعداد همنوردان : 40 نفر

هزینه هر نفر : هزار تومان


برنامه صعود به قله واریش که قرار بود این هفته اجرا گردد به دلیل مسدود بودن مسیر توسط  وزارت راه جهت احداث آزاد راه تهران – شمال امکان دسترسی به منطقه را سلب نموده بود، به همین دلیل تصمیم گرفته شد که برنامه صعود به قله سیاه سنگ در شمال غرب روستای سنگان انجام پذیرد.

 

روستای سنگان در ارتفاع 2160 متری از سطح دریا واقع در هفت کیلومتری جاده امامزاده داوود بعد از سولقان ،یک آبادی کوهستانی  زیبا و سرسبز مملو از درختان گیلاس ،آلبالو و گردو و همچنین دارای امامزاده در ارتفاع 2625 متری از سطح دریا،قرار دارد. آبشار نسبتا مرتفعی در انتهای مسیر بازدید وجود دارد که در فصل زمستان کاملا به صورت قندیل می باشد

 

امکانات : در صورت نیاز به مواد غذایی  امکان تهیه آن در تمام بین راه  وجود دارد.

در طول مسیر تا قله بجز برخی نقاط  کور امکان تماس با تلفن همراه وجود دارد.

 

وجود چندین چشمه با آب بسیار گوارا در زمان صعود ،البته داخل امامزاده امکانات بهداشتی نیز موجود می باشد.

ساعت 6 صبح به اتفاق همنوردان سوار خودروها شدیم و ساعت 7 صبح به روستای سنگان رسیدیم پس از مهیا شدن دوستان حرکت به سمت امامزاده را آغاز کردیم و ساعت 7:30 به امامزاده رسیدیم.

پس از بیان کوتاه و ارائه توضیحات  راجع به زمان وبرنامه و معرفی دوستان ، حرکت به سمت قله را آغاز کردیم.ساعت 9:45 و صرف صبحانه در کنار رودخانه با صدای دلنواز آب و پرندگان بسیار لذت بخش بود.

ساعت 10:30 از شیب بسیار تندی بالا رفته  که تمامی 40 نفر گروه با تحمل این شیب تند توانستند  در ساعت 12:15 به خط الراس قله (ارتفاع 2700) برسند. همت دوستان تازه کار و دفعه اولی مان ستودنی است.

در اینجا ، روی خط الراس ، قلل پهنه سار – بند عیش- شاه نشین و مسیر کالسکه رو ناصرالدین شاهی به خوبی دیده میشود. پس از چند دقیقه استراحت و گرفتن چند عکس یادگاری به اتفاق 30 نفر از همنوردان مسیر را به سمت قله ادامه دادیم.

 

بالاخره در  ساعت 14.20 همراه با 18 نفر از همنوردان در ارتفاع 3250 متری سیاه سنگ توقف نمودیم. تالون در سمت راست و گرکوه درسمت چپ خودنمایی می کند. پس از استراحتی کوتاه به دلیل ضیق وقت تصمیم به بازگشت گرفته شد.

 

ساعت 15.30 در روی خط الراس در کنار بقیه دوستان ناهاری مختصر صرف شد و سپس مجددا به راه افتاده و با حرکت از مسیر اصلی و گاه از شن اسکی ودر قسمتهایی از راه تخریب شده بدلایل فرسایشی که بصورت لبه ای باریک در آمده بود بالاخره در ساعت 18.20 پس از یک کوهپیمایی نسبتا سنگین و با حسن ختام برنامه که شروع باران بسیار دلچسبی بود سوار مینی بوسها شده که متاسفانه به دلیل ترافیک سنگین جاده ساعت 22 به جلوی درب فرهنگسرا رسیدیم.

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p46