آبشار سنگان – خط الراس پهنه حصار 93.11.17
کد مطلب : 248
تاریخ : يكشنبه 26 بهمن 1393 - 04:51

برنامه : آبشار سنگان – خط الراس پهنه حصار 93.11.17

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : جواد لشکری

عکاس : سجاد شاه کمالی

همنوردان : 12 نفر

 

گزارش : همت قلی زاده


بسم الله الرحمن الرحیم

 

در هفدهم بهمن ماه که انتظار هوای سرد و زمستانی می رفت، هوای خنک در ابتدای حرکت جای شگفتی داشت هرچند مختص به این روز نبود و این شرایط فقط در تهران ملموس بود ولی در ابتدای مسیر صعود هوا سرد و دلچسب بود.

 طبق معمول ساعت شش صبح مقابل درب شرقی فرهنگسرا حرکت و به تعداد 12 نفر ساعت 7و30 به ده سنگان که از جاده کن –سولقان قابل دسترسی است، برنامه صعود به طرف قله پهنه حصار در سطح نیمه سنگین آغاز شد.  

 

 

گروه با نظم همیشگی در صف واحد و در امتداد جاده خاکی در سمت راست دره از ارتفاع حدود 2000 متر شروع به طی مسیر نمود. روزی خوب همراه با طبیعت زیبا در هوایی که با وزش باد باختری پاکیزه و روح نواز بود . پس از حدود 1.5 کیلومتر به دو راهی میرسیم. به سمت چپ از جاده خارج میشویم تا از خط القعر دره عبور نماییم.

 

 

 

پس از طی حدود 2 کیلومتر مسیر متفاوت از جغرافیای پیرامونی حومه تهران، دور نمایی از دیواره آبشار سنگان در انتهای دره نمایان شد.

 

 

 

 ساعت 9.40 صبح به آبشار سنگان در ارتفاع 2500 متری برای صرف صبحانه توقف نمودیم. گروه های دیگری از کوهنوردان و گردشگران اطراف آبشار گردهم آمده و از طبیعت آبشار یخ زده سنگان بهره می بردند.( بر اساس گفته همنوردان سنوات قبل حجم یخ بیشتر از این بود)

 

 

                

 

 پس از نیم ساعت با صرف صبحانه و چای دودی از مسیر سمت راست آبشار ادامه برنامه پی گرفته شد. در ادامه چند متر گذر از مسیر صعب العبور به لطف طناب و گیره های تعبیه شده در دل صخره ها شور و هیجان مضاعفی به گروه تزریق شد.

 

سپس بر روی یال شیب نسبتا تندی را به صورت زیگزاگ به سمت بالا طی نمودیم.

 

 

 

 بادی با سرمای مختص کوهستان در حال وزیدن بود و آسمانی صاف و آفتابی با لکه های کوچکی از ابر که نشانی از بارش نداشت.

 

 

                  

 

 

ساعت 12 به ابتدای خط الراس قله پهنه حصار با ارتفاع حدود 3100 متر رسیدیم.

معرفی مناظر اطراف به تفضیل توسط حاج آقا تاجبخش و عکسبرداری همنوردان خوش ذوق سلیقه مان 10 دقیقه به طول انجامید.

ادامه راه تا ارتفاع 3400 متر قله برای برخی همنوردان که در آمادگی لازم نبوده و مسیر پوشیده از برف که مزید بر علت بود، میسر نشد.

 

 

 

فرود به آبشار سنگان جهت صرف نهار و تجدید قوا برنامه بعدی ما بود که 1 ساعت بطول انجامید و شیب تندی که مسیر رفت به چشم نیامد. البته طبیعت تنوع زیادی در خود دارد مسیری که هنگام صبح طی می شود برای بعد از ظهر نمود و جلوه متفاوتی بر خود می گیرد. و این یکی از رازهای جذب انسانهای با ذوق و جستجو گر است.

 

 

 

45 دقیقه استراحت و نهار و تماشای مجدد منظره زیبا و چشم نواز آبشار و به امید بازگشت دوباره در برنامه های آتی.

 در ادامه با سپری نمودن حدود 1ساعت 45 دقیقه شادان و خرامان در لذت کوهپیمایی جذاب و خاطره انگیز با شکرگذاری به درگاه ایزد منان به پاس فرصت این روز پر ثمر با سبکی و نشاط و چاشنی لذت بخش خستگی، ساعت 15 و45 دقیقه به خط پایان برنامه امروز یعنی مینی بوس آقای حقیقی رسیدیم.

 در پایان از طرف خود و همنوردان تشکر ویژه از آقا محمود غرات که با زمزمه اشعار زیبا برنامه های ما را مزین می نمایند، قدر دانی می نماییم.  

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p248