آبشار سنگان 92.11.4
کد مطلب : 202
تاریخ : شنبه 19 بهمن 1392 - 02:22

برنامه : آبشار سنگان 92.11.4

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : هادی آزادفر

عکاسان : برادران آزادفر

همنوردان : 15 نفر

 

گزارش : آتیه


 

سلام و درود بر شما همراهان همیشگی

اگر یادتان باشد ، دی ماه 92 اوج آلودگی هوای تهران بود... آلودگی در حد اضطرار و هشدار و بحران... که نه تنها مدارس بلکه  کل مملکت را به تعطیلی کشانید وهمگی مان را به تردد هر چه کمتر وادار نمود...به نوعی حبس در منزل و محل کار...که بهرحال تحمل کردیم.

با توجه به ممنوعیت ورزش در هوای آلوده ، ما هم خط قرمزی به دور ارتفاعات داخل تهران کشیدیم و به حاشیه تهران پناه بردیم... خوشبختانه پوشش جنگلی سرخه حصار و دره خوش آب و هوای واریش محل مناسبی را برای کوهپیمایی درجمعه های آلوده دی ماه برایمان مهیا کرده بود.

این هم چند تا عکس برگزیده از برنامه دره واریش در 20 دی ماه

 

 

 

اولین جمعه بهمن را هم در حاشیه غربی تهران و در منطقه سنگان بودیم.

این برنامه مفرح دیداری بود از آبشار یخی سنگان و تمرین کوهپیمایی در یکروز آفتابی زمستانی.

 

برای دسترسی به آبشار سنگان از سمت کرج و غرب تهران پس از میدان دهکده المپیک به سمت شرق در اتوبان همت حدود 3 کیلومتر طی مسیر می نمایید و از محل میدان دوم شهران  بسمت کن وارد می شویم. در ادامه از طریق خیابان کوهسار به سمت امامزاده داوود و پس از حدود 10 کیلومتر در سه راهی به سمت چپ جاده که تابلو جهت سنگان را نشان می دهد حرکت کرده و در مسیر روستای سنگان پایین و آنگاه به روستای سنگان بالا می رسیم.فاصله تهران تا سنگان با اتومبيل حدود يک ساعت است.

 

 

               

 

آبشار سنگان کن و سولقان در استان تهران واقع است.در فاصلهٔ حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه‌های قلهٔ پهنه‌حصار جاری است.

این آبشار در زمستان یخ زده و منظره زیبایی پدید می آورد. این آبشار 2575 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در شمال آن قله پهنه حصار واقع شده است.
 

 سنگان، از توابع بخش کن و شهر تهران، در شمال غربی تهران بزرگ و در میان کوه‌های البرز میانی واقع است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 2100 متر است. سنگان مشتمل بر شش محله به نام‌های ده پایین (سنگان پائین)، ده میان (سنگان میانی)، ده سر (سنگان بالا)، باغ‌دره، دره‌تک و سنگان نو است. قدیمی‌ترین محله روستا، سنگان پائین است که ورود به سنگان نیز از طریق همین روستا می‌باشد. آثار بازمانده تاریخی به ویژه آرامگاه امامزاده‌های سه گانه سنگان، نشانگر قدمت طولانی این روستا است. به استناد نوشه‌های برخی از سنگ قبرها قدم این روستا به بیش از 500 سال پیش می‌رسد.

 

رودخانه فصلي سنگان به طول دوازده کيلومتر از دامنه هاي شرقي کوه کرکو در 35 کيلومتري شمال غربي تهران سرچشمه گرفته و پس از سيراب نمودن روستاهاي سنگان بالا، سنگان پايين و ده باغ به رود کن(سولقان) مي ريزد.

 

 

شيب مسير پس از عبور از باغ ها، به تدريج زياد شده و بر روي يال هاي متعددي امتداد مي يابد که ديواره اي سنگي تمام اين يال ها را نصف کرده است. اين ديواره بلند باعث بوجود آمدن آبشار معروف سنگان شده است که بر بالاي اين دره خودنمايي مي کند.

آبشار زيباي سنگان با بلندي حدود 30 متر داراي محوطه اي مسطح و مناسب براي اطراق و استراحت است. در طرف چپ آبشار هم با کمي فاصله غارهايي ديده مي شوند که هنگام استراحت در آنها، نسيمي دلنشين همراه با پودر آب، صورت شما را نوازش مي کند.

 

اگر در ماه هاي پاياني سال(به ويژه اسفندماه) به منطقه برويد، يکي از زيباترين صحنه هاي طبيعت را خواهيد ديد. قنديل هاي بزرگي از يخ و برف که سرتاسر آبشار را پوشانده است. در فصل زمستان قطره هاي آبي که از آبشار فرو مي ريزند، به محض برخورد به زمين يخ مي زنند و به مرور زمان، تپه اي از قطرات يخ زده زير آبشار درست مي شود که شبيه تونلي توخالي است.

 

 

 

                                                               تا بعد

                                                                          آتیه heart


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p202