آبشار سوستون - قله ساکا 3300 متر 92.7.5
کد مطلب : 193
تاریخ : يكشنبه 21 مهر 1392 - 10:09

برنامه : لواسان – افجه –آبشار سوستون - قله ساکا 3300 متر 92.7.5

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : آقای قربانی

عکاس : میثم حیدری

همنوردان : 18 نفر

گزارش : آتیه

 

دیوانه می گوید:من آبراهام لینکلن هستم...

فرد عصبی می گوید : ای کاش من آبراهام لینکلن بودم...

و آدم سالم می گوید:من منم و تو تویی!...


 

و سلام به پاییز...

امسال از آمدن پاییز بسیار خوشحالم...چقدر به گذشت زمان و تغییر فصل نیاز داشتم...باشد که...

آنزیمی شود بر هضم "بزرگترین مصیبت وارده بر خانواده کوهنوردی"  ...برودپیک 92...سووتی هزاره سوم ...دستاوردی عظیم ازیک شیرین کاری بی نظیر گروهی...که نه بخشودنی ست و نه فراموش شدنی...فقط و فقط باید هضمش کرد...

...

...

...اولین جمعه پاییز است و برنامه ما افجه - قله ساکا...سال گذشته هم اولین جمعه پاییز را در همین منطقه گذراندیم...قله آتش کوه... عجب برنامه ای بود...عبور از روی تیغه ها...یه برنامه تک...بیست بیستheartheartheart

امروز 18 نفریم...تعدادمان برای این برنامه کمی زیادست ولی خوشبختانه همکاری و هماهنگی  دوستان ، برنامه را بخوبی پیش می برد.

 

به دستور حاجی، مینی بوس آقا حقیقی تا کنار رودخانه می رساندمان... ایول...cheeky کلی جلو افتادیم...

 

ساعت 7 صبح حرکت از کنار رودخانه آغاز میشود...مسیر همیشگی افجه به طرف دشت...بوی خوش روستا... روبرویمان ویو کاملی از قله ریزان ...

جاده عریضی که روزبروز باریک میشود...بهرحال منطقه ریزان و ریزشی ست...

 

 

دسترسی :

از سه راهی لواسان – فشم (میدان قائم) که وارد جاده لواسان میشوید تا روستای افجه 14 کیلومتر راه میباشد.

 

وارد بلوار اصلی شهر لواسان که میشوید در انتها به یک میدان بنام میدان بسیج میرسید که پس از آن پل و زیر گذر قرار دارد. از میدان به سمت بالا-چپ تغییر مسیر داده تا وارد جاده روستای افجه شوید. پس از حدود 8 کیلومتر به روستای افجه میرسید.

 

افجه که در شمال شرق منطقه لواسانات واقع شده از سرسبزی خاصی در فصول گرم سال برخوردار است. برای عبور از این روستا باید کوچه باغ های زیادی را پشت سر نهاد.

عبور از روستای افجه به سمت شمال و شرق کوهنوردان را به یک جاده کوهستانی خاکی می رساند که مسیر نسبتاً ساده و کم شیبی برای رسیدن به دشت هویج(دشت گرچال) است.این دشت که به شکل مربع و کاملاً مسطح است در انتهای جاده خاکی مذکور واقع شده و از مراتع معروف شمال تهران به شمار می رود.

 

                                      افجه و سد لتیان

 

دشت هویج مبدا صعود به قلل گوناگون در منطقه لواسانات است. از آن جمله می توان به قله «ساکا» ، قله «ریزان»  ، قله «پرسون»  و آتشکوه اشاره کرد.

 

                               "گروه پرسون" heartcheekyheart

 

چشمه دوم مسیر...(چشمه اول همان ورودی افجه )...کنار چشمه دوم ، گروهی جوان جمعند....که حاجی لیدر 28 ساله ما بلافاصله و بی تعارف به آوازی میهمانشان می کند...

عجب...اینکه آقا فرامرز نصیریه...سر دسته "کلاغها" ی منتقد...با همون کلاه و عینک همیشگی...گرچه امروز ظاهرا کلاغها رو همراه نیاورده اند... همراهانشان جمعی جوان خوش بر و رویند ...و عازم دشت هویج ...

گرچه نگاههایی آشنا را از زیر عینک حس می کنم ولی متاسفانه فرصتی برای گپ و گفت نیست و از دوراهی دشت هویج – آبشار راهمان جدا میشود و ما مسیر را بطرف آبشار سوستون پی می گیریم.

 

              

                                       آبشار سوستون

 

آبشار زيباي سوستون  در شمال شرقی  روستاي افجه و در امتداد مسير كوهپيمايي دشت هويج، قابل دسترسي است. اين آبشار سه پله اي در دره ي حدفاصل دو قله ي ريزان و آتش كوه قرار گرفته است و اهالي آن را با نام چرند مي شناسند.

 در نزديكي روستاي افجه نيز آبشاري كوتاه اما زيبا در كنار جاده جلب نظر مي كند كه از يك شيب سنگي تند فرو مي ريزد. همچنين آبشاري نيز در انتهاي روستا و در لابلاي صخره ها ديده مي شود كه به بافت مسكوني روستا نزديك است و به نام آبشار پس كوهك معروف است.

 

از بستر خشک رودخانه و پس از آن از کنار باغات گردو می گذریم ...سینه کش بعدی با مسیر زیگزاگی شیب را قابل تحمل کرده ...

 

 

ساعت 9.05 صبح  قبل از آبشار، در انتهای دشت ، در کنار آلونک باغدار، بساط صبحانه را پهن می کنیم....باغدار محترم که این روزها نگران درختان گردوست و کشیک دائم ... سوار بر چهارپایی شاسی بلند!surpriseسر می رسد و هنگام صبحانه با نظارتی کامل!indecision همراهی مان می کند .

 

9.45 صبح ... برپا...مسیر پاکوب را از سمت چپ آبشار پی می گیریم ...شیب اولیه مسیر ما را به منطقه ای مسطح و پر از بوته های گزنه می رساند که ظاهرا گوسفند سراست...

عکسی به یادگار و مجددا حرکت را از پاکوب سمت چپ ادامه می دهیم تا به روی یال برسیم.

 

 

حرکت روی یال با قدمهای آهسته و پیوسته ادامه می یابد ...چند استراحت سرپا و  یکی دو دقیقه ای هم داریم تا به قله فرعی ساکا (گردنه مشترک بین آتش کوه و ساکا و شروع خط الراس قله اصلی ) برسیم.

 

 


قله مخروطي شكل ساكا با ارتفاع تقريبي 3300 متر در شمال شرق منطقه لواسانات تهران واقع شده است.

 

                                        قله ساکا

 

 

قله هاي مهرچال (3920 متر) , آتشكوه (3730 متر) , ريزان (3650 متر) و پرسون (3100 متر) قله هاي مجاور آن هستند كه از اين ميان , تنها آتشكوه از طريق گردنه شمالي ساكا و يال جنوبي آتشكوه به آن متصل است.

 

 

                             قله مهرچال و پیرزن کلوم

 

 

شايد هيبت همسايه شمالي آن , آتشكوه , و زيبايي برج ريزان , باعث كمرنگ تر شدن حضور قله ساكا در اين منطقه شده باشد ولي نزديكتر بودن قله آن به روستاي افجه كه در دامنه جنوبي اين كوه و در پاي يال هاي سنگي آن واقع شده است , دسترسي به قله ساكا را _ حداقل در نگاه اول _ ساده تر كرده است.

 

                                          قله ریزان

 

 

در شرق قله , دشت كوچك و زيباي گرچال موسوم به دشت هويج قرار دارد كه مسير نرمال قله هاي ريزان , آتشكوه , پرسون و سياه چال از آن مي گذرد.

روستاي كند در جنوب غرب و افجه در جنوب شرق قله ساكا , نزديك ترين آبادي هاي مجاور آن محسوب مي شوند.

گرچه باغباني هنوز مشغله اصلي ساكنين قديمي اين منطقه ( كه داراي قدمت تاريخي نيز مي باشد) بشمار مي رود ولي با افزايش ساخت و ساز خانه هاي ويلايي , چهره اين منطقه به يك ييلاق نشين تبديل مي شود.

 

 

 

قسمتهای بعدی مسیر حرکت روی خط الراس و فراز و نشیب های لذت بخشی ست که به قسمت سنگی و ریزشی قبل از قله ختم میشود  که با احتیاط گذر می کنیم ...

 

 

 

و بالاخره ساعت 12 ظهر، در هوایی بسیار عالی و آفتابی ،همگی ما  18 نفر، روی قله ساکا هستیم...cheeky ارتفاع 3300 متر...

 

 

خوشبختانه سرعت گروه 18 نفره مان عالی بوده و زمان کافی داریم...نیم ساعت توقف قله و دیداری دورادور با دماوند عزیز...این پیرجذاب و باشکوه... که امسال هم ، به واسطه ماه رمضان ، فرصت صعودش را پیدا نکردیم.

 

 

                                                                      heartheartheart

 

 

12.30 :  پس از یک هوا خوری حسابی روی قله ، فرود آغاز میشود...قله را دور میزنیم و مسیر رفته را باز می گردیم...

 

                            

 

 

13.40 کنار آبشار سوستون...بساط ناهار در محلی ایمن از ریزش سنگ ...استراحتی طولانی تا ساعت 15

 

 

و بالاخره ساعت 17... بازگشت بسوی خانه...با خاطراتی خوش از صعود یک قله جدید...یک برنامه دلچسب و دلنشین...

 

 

 

و بچه ها که به یاد و خاطره  برنامه کویر مرنجاب  مهر ماه 90 و آهنگ "دوستت دارم " دم گرفته اند و مینی بوس را فرستاده اند فضا blush...ظاهرا  امروز  دوز نشئگی قله بالا بوده...surprise

                              من اما ...همچنان دلتنگم...

                                                                                 آتیه

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p193