فشم - امامه – قله مهرچال 3921 متر 92.3.31
کد مطلب : 181
تاریخ : دوشنبه 10 تير 1392 - 06:40

برنامه : فشم - امامه – قله مهرچال 3921 متر 92.3.31

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : آقای قربانی

عکاس : عباس حاجی زاده

همنوردان : 15 نفر

 

گزارش : آتیه


 

 

جمعه 31 خرداد 92...آخرین روز بهار...برنامه؟؟؟...قله مهرچال...3921 متر... بلندترین قله دشت مهرچال.

آقا بایرام ابراهیمی و یاران در بین راه به ما می پیوندند و همگی پیش بسوی امامه...

7.30 صبح ...امامه... انتهای خیابان مهرچال... از منطقه قلیان نشین ! می گذریم و با عبور از رودخانه حرکت را در پاکوب سمت چپ آب ادامه داده و در شیب تند امامه کم کم ارتفاع می گیریم.

 

 

امامه روستای زیبا و خوش آب و هوایی است ...ییلاق رودبار قصران...ییلاق در ییلاق...و به گفته حاجی، امامه نشینان همگی بالای 100 سال عمر می کنند.

قلعه امامه ( قلعه مازیار) به شکل بنایی  نیمه مخروبه در سمت راست دیده میشود...بالاتر که می رویم قله ورجین و مسیر طولانی آن هم به زیبایی پیداست.

 

روستاي امامه خود به دو قسمت امامه بالا و امامه پايين تقسيم مي شود و روستاي نسبتا" بزرگ و در عين حال زيبايي مي باشد. روستا 2200 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و پاي صعود قله هاي مهرچال 3921 متر، هم هن 3600 متر و پيرزن کلوم 3850 متر مي باشد.

قلعه اي در دامنه کوه ابتداي صعود ديده مي شود، که قدمتش به 1100 سال پيش، قرن سوم هجري قمري و دوران مازيار مي رسد. قله هم هن در شمال و قله مهرچال در شرق است.

معيشت مردم روستاي امامه از راه باغداري (سيب و گردو ) مي گذرد.

 

 

 

کمی جلوتر از ما گروه پر شماری را می بینم که به آرامی و بی سروصدا در حال صعودند...

گروه ما برعکس!... اول صبحی آقا محمد شجاع  با صدایی رسا دم گرفته و فریاد """ در روح و جان من ...می مانی ای ی ی ی  وطن...""" دره امامه را پر کرده  و ما هم به همراهی زمزمه می کنیم...به گروه که می رسیم کاشف به عمل می آید که بچه های باشگاه دماوندند... به سرپرستی حامد کرامت...

کمی سرسنگین ند... نمی دانم ... ظاهرا شوخی های همیشگی حاجی لیدر ما با جوانان یا شاید، یادآوری حادثه دیزین و فاتحه ای برای درگذشتگان باشگاه،به مذاق دماوندیها خوش نیامده...blush

سبقت می گیریم و راه را ادامه می دهیم.

 

                تا حالا کبک رو از این فاصله نزدیک دیدید؟

 

با استراحتی 10 دقیقه ای در کنار چشمه ای نصفه نیمه !و مصرف مواد قندی راه را پی می گیریم... راهی که ما را به تنگه ای می رساند با نسیمی روح بخش و چشمه ای بهشتی ازدل سنگ...آبی می نوشیم و صعود را از سمت چپ تنگه ادامه می دهیم.

 

 

و حالا دشتی زیبا محصور در میان قلل 3 گانه...پر ازگلهای زرد درخشان... به واقع قطعه ای از بهشت که از هر گوشه چشمه ای می جوشد...

 

 

ساعت 11.10 صبح صبحانه ای دیر هنگام را در دشت ترتیب می دهیم و با استراحتی 40 دقیقه ای برای صعود قله آماده می شویم.

آقا بایرام و همراهان برای بازگشت عجله دارند. 2 نفر از دوستان هم ماندن در دشت را ترجیح می دهند. بنابراین تیم قله با 7 نفر ساعت 11.50 حرکت را آغاز می کند.

 

از کنار برفچال انتهای دشت می گذریم  و کم کم روی سینه کش ارتفاع می گیریم...حرکت ما بسوی گردنه مابین قله پیرزن کلوم و مهرچال است...

در واقع از سمت چپ قصد حمله به قله را داریم... مسیری که شیب تند تری دارد ولی در عوض کوتاهترست...به قول آقا قربانی از آن مسیرهای مخصوص حاجی ست indecision

 

                          پس زمینه عکس : قله هم هن

 

بالاتر و بالاتر...زنبق های زیبا و بنفش به ما سلام می کنند... استراحتی 2 دقیقه ای بین راه...

 

 

البرز مرکزي به 3 بخش شمالي، مرکزي و جنوبي تقسيم مي شود. خط الراس نور بخش شمالي را از مرکزي جدا مي کند و دره ديزين، شمشک، فشم و گرمابدر بخش مرکزي را از جنوبي جدا مي کند.

قله هاي خلنو، آزادکوه و پالون گردن  و دماوند در بخش مرکزي و قله هاي توچال و مهرچال در بخش جنوبي قرار دارند که توچال بلندترين قله البرز مرکزي جنوبي است و قله مهرچال در مقام دوم قرار دارد.

 

 قله مهرچال در رشته کوه های البرز مرکزی، شمال آبادی های امامه و کُند، حد فاصل دشت لار و منطقه کوه های لواسانات می باشد.

 

 مهرچال مرتفع ترین قله رشته کوه لواسانات است. این قله از سمت شمال به قله پیرزن کلوم و از سمت شرق به قلل آتشکوه و ریزان متصل میباشد. جناح شمال شرقی قله دشت لار است و دامنه های جنوبی آن توسط دیواره های بلندی به دشت راحت آباد و کُندبالا می رسد.

 

بهترین زمان برای صعود به قله مهرچال اواخر خرداد ماه و اوایل تیر ماه می باشد.

 

مهرچال ؛ یکی از قلل سه گانه در قسمت جنوبی البرز مرکزی می باشد که با یک خط الراس نعلی شکل بهم متصل می شوند : مهرچال ، پیرزن کلوم و هم هن .

این قله علی رغم ارتفاع ۳۹21 متر ، یکی از قلل مشکل و نسبتا ناشناخته البرز مرکزی بحساب می آید. دلیل آن مسیر نسبتا طولانی آن و همچنین دشوار بودن پیدا کردن مسیر حرکت در منطقه می باشد.هر سه قله از روستاي امامه صعود مي شوند که مسير اين روستا نيز کمي بعد از دوراهي آهار در جاده فشم از سمت راست جاده جدا شده و آسفالت مي باشد.

 

وضعیت قله در زمستان :

مهرچال چون سایر قلل البرز مرکزی درمعرض وزش شدید بادِ توام با برف سنگین است. صعود از طریق دره امامه خطرناک و بهمین گیر می باشد. یال های شمالی مهرچال از طریق قله پیرزن کلوم و هم هن از آبادی امامه مسیرهای مناسبی برای صعود زمستانی به این قلل به شمار می روند.

 

 

به گردنه مابین پیرزن کلوم و مهرچال نزدیک می شویم...قبل از گردنه بادگیرها را به تن می کنیم و با تراورسی به سمت راست بجای صعود به گردنه ، روی یال اصلی مهرچال سوار می شویم.

 

                   یال زیبای قله مهرچال همراه با نقابهای برفی

 

 

        قله پیرزن کلوم : بالا سمت چپ با دو ردیف سنگ چین

 

قله پيرزن کلوم در زمستان از روستای گرمابدر صعود می شود زيرا در زمستان مسير تا دشت مهرچال تماما" بهمن گير است. قله هم هن در زمستان از يالی قبل از رسيدن به روستا ی امامه صعود می شود و قله مهرچال در زمستان خط الراسی و از طريق صعود پيرزن کلوم از روستای گرمابدر صعود می شود.

 

 

پشت یال نقابهای برفی ، از زمستان به یادگار مانده...با احتیاط از کنار نقابها می گذریم و یال زیبای مهرچال را قدم به قدم طی می کنیم...

 

 

ارتفاع بالاست و نفس ها به شماره افتاده...من روی تنفس عمیق تمرکز کرده ام cool

 

نزدیک قله آقاقربانی شمارش معکوس را آغاز می کند...9-8-7-...3-2-1

 

 

و بالاخره  ساعت 14.50  قله مهرچال ...3921 متر... پس از 3 ساعت صعود بی وقفه از دشت مهرچال.

 

 

فرصت زیادی نداریم...چند تایی عکس قله و  بازگشت به سرعت ...این بار از سمت راست قله که شیب کمترست و فشار بر زانو معتدل تر...سنگ چین های بلند برای مسیریابی در این سمت دیده میشوند.

 

 

گروه اول از پیری های! دماوندی دارند می آیند بالا و نای پاسخگویی به "ماشاا...گروه" ی را که برایشان فریاد می کشم ندارندsurprisesmiley

 

 

کمی پایین تر از یال اصلی قله ، در سینه کشی ایمن از باد استراحتی 5 دقیقه ای داریم و بعد فرودی به سرعت تا دشت (ساعت 16.30 ) و ایضا ناهاری به سرعت ( نیم ساعت) که هنوز راه زیادی تا  امامه باقی است و مبادا که به تاریکی بربخوریم.

 

 

حالا دیگه شیب تند دشت مهرچال تا روستای امامه...با این پاهای خسته  آخرِ ستم ه ! crying ولی صعود قله شیرین و دوست داشتنی مهرچال انقدری دلچسب بوده که هر جور و ستمی رو به جون بخریم cheekyheartheartheartcheeky

 

 

و ساعت 7.30  مینی بوس آقا حقیقی ...پس از یک برنامه 12 ساعته...  شاد و نشئه ... خداجون... هزاران بار متشکرمheartheartheart

 

 

                                                                شاد باشید

                                                                                    آتیه


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p181