لواسان - برگ جهان - آبشار و ارتفاعات 91.4.23
کد مطلب : 137
تاریخ : سه شنبه 3 مرداد 1391 - 09:12

برنامه : لواسان - برگ جهان - آبشار و ارتفاعات 91.4.23

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : آقای قربانی

عکاس : عباس حاجی زاده

همنوردان : 17 نفر

 

گزارش : آتیه

 

  ...مثلا یه برنامه سبک!!!surprise


 

صبح روز جمعه 23 تیرماه پس از گذر از لواسان و رسیدن به افجه ، مسیر 7 کیلومتری سمت راست را که با تابلوی برگ جهان مشخص شده بود ادامه دادیم و حدود ساعت 8 صبح پیاده روی را از ابتدای روستای زیبا و قدیمی برگ جهان آغاز نمودیم.

 

پلی آهنی در سمت راست و سپس ادامه مسیر مارا به کنار رودخانه رساند.

 

در ساعت 9.30 در کنار آبشاری کوچک بساط صبحانه را گستردیم و بعد از یکساعت توقف جانانه ! cheekyاز سمت راست آبشار ، پاکوب ریزشی شیبداری را ادامه دادیم تا به آبشار اصلی برگ جهان رسیدیم.

همگی هوس بیتوته کنار آبشار را  داریمcheeky...ولی نظر حاجی ...صعودی مختصر! و تجربه دامنه های شیبدار ریزشی ست...بنابراین پس از کمی استراحت ، سمت چپ آبشار را ...تقریبا بدون پاکوب ... تا ارتفاع  2900 ادامه میدهیم ودر ساعت 13.30 با استراحتی کوتاه ونظاره دورنمایی از برگجون و قله پرسون ، مسیر رفته را با احتیاط کامل ...بازمی گردیم.

 

روستای برگ جهان از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات، در ضلع شمال غربی لواسان بزرگ، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز واقع شده‌است.

رودخانه برگ جهان، از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می‌ریزد. ارتفاع روستای برگ جهان از سطح دریا ۲۰۲۶ متر است.

 آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. برگ جهان از جمله روستاهای قدیمی منطقه لواسانات است. سفال‌های به دست آمده از لایه زیرین این روستای کوهستانی نشانگر قدمت تاریخی این روستاست. طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی این روستا تخریب و به جای آن‌ها ساختمان‌های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده‌است. مصالح خانه های قدیمی عمدتاً شامل سنگ، خشت، گل و چوب است. دیوار خانه های قدیمی ضخیم و سقف آن ها با تیرهای چوبی سرشاخه های درختان و اندود کاهگل پوشیده شده است.

مشاغل عمده مردم این روستا زراعت، باغداری و دامداری است و برخی نیز به فعالیت‌های خدماتی می‌پردازند. گندم، جو و بنشن عمده‌ترین محصولات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، گیلاس، آلبالو و هلو از محصولات باغی و سردرختی‌های این روستاست. فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و تولید عسل نیز در این روستا رواج دارد. روستای برگ جهان در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد.

 محلات سر دره، پا دره، رودبار و شاهان کالبد روستای برگ جهان را تشکیل می‌دهند که متاسفانه از نظر معماری هویت آنها دگرگون شده‌است. فقط در محله سردره بقایای معماری (بنای یک مسجد) سال‌های میانی دوره پهلوی به جا مانده‌است.

آبشار برگ جهان در شمال شرقی روستا یکی از جاذبه های گردشگری برگ جهان میباشد. این آبشار در مسیر صعود به قله های سرسیاه غار (سیاه چال ها) قرار گرفته و همچنین مقصد طبیعت گردانی است که به قصد پیاده روی و کوه پیمایی به این روستا عزیمت میکنند. ارتفاع آبشار برگ جهان از سطح دریا حدود 2200 متر بوده و برای رسیدن به آن به 1 تا 1.5 ساعت پیاده روی در مسیری است که ابتدا از میان کوچه باغها و سپس از پای کوه میگذرد.

در ضلع غربی روستا و در شمال رودخانه برگ جهان صخره رسوبی بزرگی قرار دارد که از سطح زمین‌های جنوبی حدود ۴۵ متر ارتفاع دارد و اطراف آن را باغات روستا فرا گرفته‌اند. این تپه که در جهت شمالی – جنوبی گسترش یافته به تنگل خانه مشهور است. به نظر می‌رسد این تپه در گذشته قلعه ای بوده‌است. که مردم روستا در مواقع احساس خطر و یا تهاجمات دشمنان به آن پناه می‌برده‌اند.

آرامگاه امامزاده اسماعیل در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه‌ "تنگل‌خانه" واقع شده‌است. بنای اولیه این امامزاده گنبد مخروطی زیبایی داشت که امروزه به بنای جدیدالاحداثی تبدیل شده‌است. این امامزاده مورد احترام مردم روستای برگ جهان و روستاهای مجاور است

در فاصله ۳ کیلومتری شمال روستای برگ جهان و در ارتفاع ۲۷۲۰ متری بقایای قلعه‌ای به جا مانده‌است که آن را قلعه دختر یا قلعه بند می‌نامند. این قلعه طی دهه‌های اخیر تخریب گردیده و مصالح آن در سایر بناهای روستا مورد استفاده قرار گرفته‌است.

در ارتفاعات شمال غربی روستای برگ جهان غاری وجود دارد که به زندان خانه لار معروف است. ابعاد دهانه غار ۲×۲ متر و طول آن در حدود ۳۰ متر است. در درون این غار چند راه فرعی وجود دارد. که عمق چندانی ندارند. ظاهرا در گذشته این غار به عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است..

 

اکثریت نام فامیل های این روستا ( به ترتیب حروف الفبا ) : ( اثباتی ، پلویی ، جان نثاری ، شاهانی ، طوسی ، علیمردانی ، کوشکستانی ، لبافی ، مجاوری و مقدس ) می باشد.

دسترسی

 

مسیر اول : تهران - جاده گردنه قوچک - میدان لشگرک( قائم) - شهر لواسان- نارون-هنزک - روستای افجه - روستای برگ جهان

مسیر دوم : تهران - جاده دماوند - جاجرود - سد لتیان - روستای نیکنامده - روستای برگ جهان

راه اول اسفالته و راه دوم نیز اسفالته می‌باشد که در بخش اخر نیاز به بازسازی دارد. فاصله برگ جهان از تهران حدود ۴۰ کیلومتر می‌باشد.

 

گرچه برگشت این دامنه ریزشی با این شیب تند مکافاتی بود! surpriseو چند موردی هم لحظه ها....آفریدblush ولی بهر حال رسیدن به رودخانه و خنکای آب خستگی پاهامان را بدر برد و...

 

 

...بعد از ناهاری دلچسب و استراحتی کوتاه در دل طبیعت زیبای برگجون.... سرشار از انرژی  به ده برگشتیم وبا یه بستنی فالوده ای مهمان حاجی شدیم indecisionو دیدار از سد لتیان هم حسن ختام برنامه مان بود.

                                         " عکس هفته"

                                        

                                                                     خوش باشید

                                                                                     آتیه


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p137